Diğer Yazılar

Yeryüzü Derneği Repair Cafe

Yeryüzü Derneği Repair Cafe

Yeryüzü Derneği Repair Cafe ‘den bahsedeceğim size. Aslında tam bir paylaşım ekonomisi örneği. Son dönemin popüler kavramlarından bir tanesi paylaşım ekonomisi. Öncelikle bu kavramın ne olduğuna bakalım.

Paylaşım Ekonomisi

Vikipedia‘daki tanımlamaları sözlük anlamı olarak kabul edersek paylaşım ekonomisini şu şekilde tanımlayabiliriz;

Paylaşım ekonomisi sahibince seyrek gereksinim duyulan bir gerecin ya da hizmetin sahibince kullanılmadığı zamanlarda ihtiyacı olan başka kullanıcılara, uzmanlaşmış bir pazarlayıcı tarafından sunulması, ve kullanıcının ödediği kullanım ücretinden pazarlayıcının bir pay alması temelli alış veriş düzenidir.

Aslında paylaşım ekonomisinin örneklerini hayatımızda pekçok kez görmüşüzdür. Özellikle bizim gibi insanlar arasındaki bağları hala daha kuvvetli olan ülkelerde paylaşım önemli bir yer tutmaktadır. İş hayatında da bunun örneklerini çok defa görürüz. Yatırım anlamında çok yüksek maliyetler gerektiren bir takım ekipmanları firmalar kendi aralarında kiralama yolu ile paylaşmaktadırlar.

Dijital Dünyanın Gelişmesi ile Birlikte Paylaşım Ekonomisi

Dijital dünyanın gelişmesi ile birlikte paylaşım ekonomisi de daha organizasyonel ve popüler bir zemin buldu. Bu dönemde ortaya çıkan birçok internet sitesi ya da mobil uygulama ile insanlar paylaşım yapmaya başladı.

Gelin bu işi örneklerle biraz daha somutlaştıralım. Dünya üzerinde paylaşım ekonomisinin en güçlü iki örneğinden bahsedelim. Airbnb ve Uber’den bahsediyorum tabi ki.

Airbnb

Büyük ihtimalle bilmeyen kalmamıştır. Bilmeyenler için basit bir şekilde anlatırsak eğer; yurtdışında bir ülkeye ya da başka bir şehire seyahat edeceksiniz. Orada bir tanıdığınız yoksa muhtemelen kalacak bir yere ihtiyacınız olacak. Bunun için oteller bir seçenek. Fakat otel ücretleri size yüksek geliyor olabilir. Daha da önemlisi artık paylaşım ekonomisi varken neden bir otele daha fazla para ödeyesiniz? Airbnb bu noktada çok önemli bir çözüm. Bu siteye üye olan kullanıcılar evlerini ya da evlerindeki bir odayı geçici sürelerle kiraya veriyorlar. Siz gideceğiniz ülkeyi ve bölgeyi tarıyorsunuz. Burada evini ya da odasını kiraya veren birilerini buluyorsunuz. Fiyatlar size uygun olur ise ve sizin gideceğiniz tarihlerde başka bir rezervasyon yoksa rezervasyon yapabiliyorsunuz.

Uber

Aslında lafı hiç uzatmadan Airbnb’nin araba versiyonu diyebiliriz. Taksi ile uğraşmak yerine Uber üzerinden başkasının aracını çağırabiliyorsunuz. O kişi sizi dilediğiniz yere götürüyor ve bunun karşılığında sizden bir miktar para alıyor. Aslında işin mantığında arabasını sizinle paylaşmış oluyor.

Yeryüzü Derneği Repair Cafe

Lafı çok uzatmadan konuyu Yeryüzü Derneği Repair Cafe örneğine getirelim. Aslında tam anlamıyla bir sosyal yardımlaşma örneği diyebiliriz. Paylaşım ekonomisinin içerisinde para olmayan bir örneği olarak görebiliriz. Yeryüzü Derneği İstanbul Kadıköy’de kurulu bir dernek. Ulaşmak isterseniz adresi şu şekilde; “Hasanpaşa Mah. Söğütlüçeşme Cad. 196/3, 34722 Kadıköy/İstanbul”

Repair Cafe Yeryüzü Derneği içerisinde her ayın ilk Pazar günü 12:00 – 15:00 arasında gerçekleşiyor. Yeryüzü Derneği Repair Cafe ‘de ellerinden tamirat işi gelen gönüllüler var. Siz de bozulan herhangi bir eşyanızı alıp gidebiliyorsunuz. Burada gönüllüler size destek olup eşyanızı tamir ediyor. Sizin de elinizden gelen bir tamirat işi varsa orada başkalarına destek olabiliyorsunuz.

Bir sonraki etkinlik 5 Şubat Pazar günü 12:00 ile 15:00 arasında gerçekleşecek. Eğer sizin de bozulan bir eşyanız varsa ya da gönüllü olup bir şeyler tamir edebilirim diyorsanız katılmanızı öneririm.

Yazar hakkında

Mehmet Ortaç

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Şehir Üniversitesi Executive MBA mezunu. Dijital Pazarlama Uzmanı. İstanbul'da yaşayan bir İzmirli. Göztepeli.

Yorum yaz