İş Hayatı

Y Kuşağını Elde Tutmak

Y Kuşağını Elde Tutmak

<div style=”clear: both; textalign: center;”>

Y Kuşağını Elde Tutmak bütün şirketler için günümüzün en önemli konusu.

Daha önce İsveç Sağlık Bakanı Gabriel Wikström örneği üzerinden gençlere güvenmek ile ilgili bir yazı yazmıştım. Bu konuyu bazen çok abarttığımı düşünmüyor değilim. Ancak Türkiye’nin genç nüfusunun hem ülke hem de bölge adına çok büyük bir güç olduğunu göz önüne alırsak bu konuyu tartışmak abartı olmasa gerek.

Y Kuşağını Elde Tutmak

Bugün ülkenin geleceğini inşa etmeye hazırlanan, sektörleri değişimlere zorlayan, iş yapış biçimlerini değiştiren kuşak “y kuşağı”. Bu durum sadece Türkiye için geçerli değil. Tüm dünyada y kuşağı bireyleri benzer davranışlar gösteriyor. Bu kuşak üzerine bilimsel çalışmalar yürütülüyor. Sosyolojiden psikolojiye bütün alanlarda y kuşağının yapısı, beklentileri ve psikolojisi üzerine çalışılıyor. Özellikle gelişmiş ülkelerde y kuşağını elde tutabilmek adına insan kaynakları departmanları sayısız projeler geliştiriyor. Şirketlere değer katan y kuşağının çabuk iş değiştirme alışkanlığının önüne geçilmeye çabalanıyor.

Yeterince Hassas Değiliz

Ancak bu durum bizim ülkemizde ne yazık ki geçerli değil. Biz her konuda olduğu gibi y kuşağını anlama konusunda da gelişmiş ülkelerin çok gerisindeyiz. Hala daha işletmecilik anlayışımız babadan kalma. Geleneksel yöntemlerden uzaklaşamıyoruz. Hal böyle olunca y kuşağının istekleri ve beklentileri patron ve yönetici kesimine bir şımarıklık olarak geliyor. “Gençlere çok çabuk terfi ve zam vermeyin, çabuk şımarır ve kaçarlar.” anlayışı bütün yönetim felsefemizi belirliyor. Bu gibi klasik görüşler y kuşağını mutsuz ettiği için iş değişimleri çok sık yaşanmaya başlıyor.

Y kuşağının daha çok yabancı şirketleri tercih etmesi ya da yurt dışında çalışma hevesini bu çerçevede değerlendirmek gerekli. Eğer Türk iş dünyası y kuşağını elde tutmak üzere kafa yormazsa hem şirketlerimiz hem de ülkemiz adına ciddi değerleri kaybedeceğiz.

Yazar hakkında

Mehmet Ortaç

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Şehir Üniversitesi Executive MBA mezunu. Dijital Pazarlama Uzmanı. İstanbul'da yaşayan bir İzmirli. Göztepeli.

Yorum yaz