Dijital Pazarlama Pazarlama

İnşaat Sektöründe Pazarlama – 2

İnşaat Sektöründe Pazarlama

<strongnşaat Sektöründe Pazarlama ile ilgili başlamış olduğum yazı dizisine devam ediyoruz. Bu yazı 2. bölüm özelliği taşıyacak. İnşaat Sektöründe Pazarlama 1. bölümü okumayanlar buradan okuyabilirler.

ÇAĞIN VEBASI “ZAMANSIZLIK”

Bilgisayarın icat edilmesi, hayatlarımıza girmesi ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte gündemimize yeni bir kavram girdi; “Zamansızlık”

2000’li yılların başı, yani Milenyum Çağı’na girişimiz itibariyle teknoloji hemen hemen tüm yaşam alanlarımızı kaplamaya ve yaşam şartlarımızı değiştirmeye başladı. Özellikle bilgisayarların yanına akıllı telefonlar ve tabletlerin eklenmesi ile birlikte hem özel yaşamımızda hem de iş hayatımızda yaşam ve iş yapış tarzlarımız ciddi anlamda değişti. İş yaşamımızda muhataplarımız tarafından gönderilen eposta iletilerini sadece bilgisayarlarımızdan takip ederken, akıllı telefonların kullanılmaya başlaması ile birlikte mekân bağımsız eposta okuma ve yanıtlama imkânı ortaya çıktı.

Bu gelişmeyle birlikte beklenen işlere verilmesi gereken tepki süreleri kısaldı. Şirketlerin çalışanlarına yan hak olarak akıllı telefon vermeleri ile birlikte ise süreç çok daha hız kazandı. Artık beyaz yakalı çalışan kesim için mesai saati kavramı yavaş yavaş ortadan kalktı. Mesai saati kavramının ortadan kalması ile birlikte hafta sonu tatil günleri de çalışma süreçlerine dâhil oldu.

Aileler ile Birlikte Geçirilen Zaman Azalıyor

Tüm bu gelişmeler ile birlikte insanların aileleri ile geçirdikleri zamanlar azaldı. Hafta içi aile ile geçirilen zamanların azalması ile birlikte özellikle hafta sonları eş ve çocuklar ile geçirilen zamanlar büyük önem kazanmaya başladı. Çok büyük önem kazanan bu zamanlara ise verilen değer sonucu başka hiçbir şeyin bu zamanlara müdahale etmemesi de dikkat edilen bir konu haline geldi. Bunun sonucunda ise tüketicilerin pazarlama mesajlarına maruz kalma imkânları ortadan kalktı.

Yine zamansızlık çerçevesinde değerlendirdiğimiz zaman gelişen teknoloji bir takım alışkanlıklarımızı da hayatımızdan çıkarmamıza neden oldu. Şehir yaşamının günlük koşuşturmacasında özel yaşama vakit ayrılamaması daha önceden hayatımızda olan bir takım şeylerin hayatımızdan çıkışına sebep oldu. Bunların başında gazeteler, televizyonlar, dergiler v.b iletişim mecraları gösterilebilir.

Zamansızlığın Getirdiği Dönüşüm

Akıllı telefon ve tabletlerin yaygınlaşmasından önce gazeteler hayatımızda önemli bir yer tutuyordu. Özellikle bugün “zamansızlık” vebasından etkilenen kesim önceki dönemlerde günlük gelişmeleri, siyasi olayları, ekonomik göstergeleri, spor haberlerini ve magazin bilgilerini basılı halde bayiden satın aldıkları gazetelerden takip ediyorlardı. Şehir yaşamının koşuşturmacası gazetelerin fiziksel olarak taşınması, biraz soluklanıp okunabilmesi v.b imkânları hayatımızdan çıkardı.

Gazeteler yavaş yavaş akıllı telefonlar ve tabletlere girerek basılı satışlarından kayıplar vermeye başladı. İnsanların gazete okuyabilmeleri için mekân sınırlaması ortadan kalktı. Gazeteler ile aynı kaderi paylaşan dergiler de benzer bir dönüşüm içerisine girdi. Özellikle sosyal medyanın ortaya çıkması ile birlikte her vatandaş birer gazeteci rolüne bürünme imkânı buldu. Böylelikle yaşadığımız ülkede, şehirde ve hatta ilçede yaşanan bir gelişmeyi gazeteler ve televizyonlardan önce öğrenme imkânımız oldu. Böylelikle internet gazeteciliği daha da önem kazanmaya başladı. Haber yayınlama yarışı daha da hızlandı. Özellikle haberleri internet üzerinden takip eden kesim için zaten 1 gün önce olay anından kısa süre sonra öğrendiği haberi ertesi gün gazeteden okumanın anlamı kalmadı.

Televizyonlar da Etkileniyor

Aynı durum televizyonlar için de geçerliliğini korumaktadır. Zamansızlık nedeniyle insanlar ilgiyle takip ettiği dizileri ve programları kaçırır oldu. Bu durumda yine devreye internet girdi ve kaçırılan yayınların tekrar izlenebilmesi imkânı geldi. Dijital yayıncılığın gelişmesi ile birlikte de izlenen yayınların durdurulabilmesi, reklamların atlanabilmesi gibi imkânlar gelişti.

Zamansızlığın getirdiği “değerli vakit” sorunu ve medya alışkanlıklarındaki tüm bu değişimler pazarlama süreçlerinde de bir takım sorunları ortaya çıkardı. Özellikle medya alışkanlıklarındaki değişim tüketicilerin gazete, dergi ve televizyonlardaki reklam mesajlarına körlüklerini getirdi. Dijital pazarlama ve sosyal medya pazarlaması gibi kavramlar hayatımıza girdi. Bu değişimle birlikte konvansiyonel pazarlama faaliyetleri de bir takım değişim süreçleri yaşamak zorunda kaldı. Konvansiyonel pazarlama çalışmalarında tüketicilere mesajlar iletilip markanın olduğu yere gelmesi ana hedefe alınırken artık markalar tüketicilerin bulunduğu yerlere gitme zorunluluğu hissetmeye başladı.

İnşaat Sektöründe Pazarlama Etkilendi

Pazarlama alanında yaşanan bu gelişmelere paralel olarak inşaat sektöründe pazarlama çalışmaları da aynı şekilde etkilenmeye başladı. Özellikle tüketicilerin hafta sonu vakitlerini aileleri ile geçirme ve birlikte etkinlikler gerçekleştirme amaçları ile satış ofisi ziyaretlerinde düşüşler yaşanmaya başladı. Ev alma amacında olan tüketiciler ise belirledikleri projelere giderken yolda karşılaştığı başka bir projenin satış ofisini ziyaret edip, ev alır hale geldi. Gayrimenkul sektöründe yaşanan bu durum diğer sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul pazarlaması gerçekleştiren şirketlerin de pazarlama konusunda ayrışma çalışmaları planlamaya başlamasına neden oldu.

Bu yazı inşaat sektöründe pazarlama ile ilgili bir önceki yazının devamıdır. İkinci bölümünü okuduğunuz bu yazı dizisinin devamında inşaat sektöründe pazarlama ile ilgili yeni yazılar da gelecek.

İnşaat Sektöründe Pazarlama 1. Bölüm

İnşaat Sektöründe Pazarlama 2. Bölüm

İnşaat Sektöründe Pazarlama 3. Bölüm

Yazar hakkında

Mehmet Ortaç

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Şehir Üniversitesi Executive MBA mezunu. Dijital Pazarlama Uzmanı. İstanbul'da yaşayan bir İzmirli. Göztepeli.

Yorum yaz